У Мелбурну, у „Храму сећања“ (најпрестижнији музеј војних ветерана у аустралијској савезној држави Викторија), у сарадњи са специјализованим удружењем дијаспоре „Аустралијанци са Србима“, одржан је комеморативни догађај и представљене пригодне поштанске маркице у издању „Пошта Србије“, а поводом 110 година аустралијске медицинске мисије у Србији.
Обраћајући се присутнима, амбасадор Стефановић је указао на дугу заједничку историју Србије и Аустралије – посебно када је у питање савезништво у оба светска рата. Истакао је важност очувања свести о голготи кроз коју су наша земља и наш народ прошли током Првог светског рата, да је српски народ био највећа жртва овог сукоба у коме је држава изгубила више од четвртине свог предратног становништва и 62% радно способног мушког становништва. Такође, како је посебно нагласио, управо прву савезничку победу у Првом светском рату остварио је српски народ на Церу, те да ове године обележавамо и ову значајну чињеницу. Истовремено, указано је да се српски народ сећа и свих савезника који су помагали Србији и борили се раме уз раме са српском војском – укључујући више од 1.500 Аустралијанаца и Новозеланђана, посебно лекара и медицинских сестара.
Захваљујући „Пошти Србије“ на објављивању пригодних комеморативних поштанских марака поводом обележавања 110 година аустралијске медицинске мисије у Србији, којима се слави њен допринос ратном напору наше земље у Првом светском рату, закључио је да Србија и Аустралија никада не треба да забораве ове историјске чињенице, као и ће Србија увек бити захвална онима који су допринели њеној слободи.
Амбасадор је потомцима шесторо Аустралијанаца (4 жене и 2 мушкарца) свечано уручио сетове поменутих комеморативних марака, захваљујући им на жртви и доприносу њихових предака, али и указао да поменутих шест Аустралијанаца симболизују њих више од 1.500.
Историчар нашег порекла из Мелбурна и аутор књиге „Наши заборављени добровољци“ Бојан Пајић информисао је о биографским подацима лица чији су ликови на поштанским маркама, а том приликом је приказан и трејлер за документарни филм „By Far Kaymakchalan“, који обрађује тему и улогу Аустралијанаца на бојиштима у Србији, а који је недавно завршен (аутори Бојан Трбић, Драган Гавриловић и Бојан Пајић). У поменутом документарном филму, између осталих, интервјуисани су и амбасадори Србије и Аустралије, Раде Стефановић и Данијел Емери.
Присутнима се пригодним речима обратио и митрополит аустралијско-новозеландски Силуан, који је такође истакао значај сећања на догађаје који спајају две земље и два народа.