|
КОНТАКТ |
Радно време:
Понедељак - петак:
9:00 – 17:00 часова
Конзуларно одељење
- рад са странкама -
10:00 - 13:00 часова
Адреса:
4 Bulwarra Close
O'Malley, ACT 2606
Канбера, Аустралија
Локација/Мапа
Конзуларна надлежност
Телефон: + 612 / 6290-2630 + 612 / 6290-2948
Након радног времена и викендом (само за хитне ситуације) + 612 / 6290-2630 + 612 / 6290-2948
Факс: + 612 / 6290-2631
E-mail: srb.emb.australia@mfa.rs
Twitter: @SRBinAustralia
Подаци о текућем рачуну Амбасаде:
Банка: Commonwealth Bank
Носилац рачуна: Embassy of the Republic of Serbia
BSB: 062-900
Број рачуна: 1122 1085
______________________________________________________________________________________________________
НАСТАВА НА СРПСКОМ ЈЕЗИКУ У АУСТРАЛИЈИ И НОВОМ ЗЕЛАНДУ
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
|
|
|
|
|
|
|
|
Обележавање храмовне славе у Кизбороу (Мелбурн) |
Мелбурн, 9. јануар – Амбасадор Србије у Аустралији Раде Стефановић присуствовао је храмовној слави црквено-школске општине Свети Архиђакон Стефан у Кизбороу (Мелбурн), једне од највећих парохија Српске православне цркве у Аустралији.
Свету архијерејску литургију служио је архиепископ сиднејско-велингтонски и митрополит аустралијско-новозеландски господин Силуан, са свештенством из више мелбурншких парохија.
У свом обраћању присутнима, амбасадор Стефановић је истакао изузетно добру сарадњу између Амбасаде Србије у Аустралији и свих парохија Епархије аустралијско-новозеландске, те се посебно захвалио црквено-школској општини Свети Архиђакон Стефан на бесплатном уступању просторија за потребе допунске школе српског језика и културе, у којој се настава одржава по програму и уз финансијску подршку Министарства просвете Србије. Похвалио је и неколико других активности које је Амбасада Србије у Канбери успешно реализовала са овом парохијом, попут обележавања ступања на снагу Споразума о социјалном осигурању између Србије и Аустралије, 1. фебруара 2024. године.
Амбасадор Стефановић је, у контексту обележавања Сретења – Дана државности Републике Србије, за 15. фебруар о.г. најавио и церемонијално подизање државне заставе Републике Србије на централном тргу у Данденонгу, те позвао припаднике српске заједнице да својим присуством увеличају прославу националног дана.
|
|
17.12.2024. - Свечано обележавање завршетка прве школске године у Канбери |
Канбера, 17. децембар - У допунској школи српског језика и културе у Канбери, у којој се настава одржава по програму и уз финансијску подршку Министарства просвете Републике Србије, свечано је обележен завршетак школске године – прве од формирања школе.
Ученици две групе (млађа и старија) одржали су приредбу, током које су приказали део онога што су савладали током ове школске године (песме и рецитације, кратки драмски прикази, и сл).
Поменутој приредби, поред родитеља и рођака ученика, присуствовао је отац Бранко Василић, локални парох, као и амбасадор Раде Стефановић, који је ученицима свечано поделио ђачке књижице и похвалнице.
У свом кратком обраћању, амбасадор Стефановић је похвалио труд и рад свих ученика током школске године, као и показану жељу и спремност да уче српски језик и упознају се са најзначајнијим делима и личностима српске културе. Истакао је да ће Република Србија, ресорно Министарство просвете, као и Амбасада Србије у Канбери наставити да подржавају рад допунских школа српског језика у Аустралији и Новом Зеланду, а у циљу очувања српског језика и ћириличког писма, као и културног и националног идентитета Срба на овим просторима.
|
|
23.11.2024. - Обележавање 110. годишњице аустралијске медицинске мисије у Србији |
У Мелбурну, у „Храму сећања“ (најпрестижнији музеј војних ветерана у аустралијској савезној држави Викторија), у сарадњи са специјализованим удружењем дијаспоре „Аустралијанци са Србима“, одржан је комеморативни догађај и представљене пригодне поштанске маркице у издању „Пошта Србије“, а поводом 110 година аустралијске медицинске мисије у Србији.
Обраћајући се присутнима, амбасадор Стефановић је указао на дугу заједничку историју Србије и Аустралије – посебно када је у питање савезништво у оба светска рата. Истакао је важност очувања свести о голготи кроз коју су наша земља и наш народ прошли током Првог светског рата, да је српски народ био највећа жртва овог сукоба у коме је држава изгубила више од четвртине свог предратног становништва и 62% радно способног мушког становништва. Такође, како је посебно нагласио, управо прву савезничку победу у Првом светском рату остварио је српски народ на Церу, те да ове године обележавамо и ову значајну чињеницу. Истовремено, указано је да се српски народ сећа и свих савезника који су помагали Србији и борили се раме уз раме са српском војском – укључујући више од 1.500 Аустралијанаца и Новозеланђана, посебно лекара и медицинских сестара.
Захваљујући „Пошти Србије“ на објављивању пригодних комеморативних поштанских марака поводом обележавања 110 година аустралијске медицинске мисије у Србији, којима се слави њен допринос ратном напору наше земље у Првом светском рату, закључио је да Србија и Аустралија никада не треба да забораве ове историјске чињенице, као и ће Србија увек бити захвална онима који су допринели њеној слободи.
Амбасадор је потомцима шесторо Аустралијанаца (4 жене и 2 мушкарца) свечано уручио сетове поменутих комеморативних марака, захваљујући им на жртви и доприносу њихових предака, али и указао да поменутих шест Аустралијанаца симболизују њих више од 1.500.
Историчар нашег порекла из Мелбурна и аутор књиге „Наши заборављени добровољци“ Бојан Пајић информисао је о биографским подацима лица чији су ликови на поштанским маркама, а том приликом је приказан и трејлер за документарни филм „By Far Kaymakchalan“, који обрађује тему и улогу Аустралијанаца на бојиштима у Србији, а који је недавно завршен (аутори Бојан Трбић, Драган Гавриловић и Бојан Пајић). У поменутом документарном филму, између осталих, интервјуисани су и амбасадори Србије и Аустралије, Раде Стефановић и Данијел Емери.
Присутнима се пригодним речима обратио и митрополит аустралијско-новозеландски Силуан, који је такође истакао значај сећања на догађаје који спајају две земље и два народа. |
|
|
|
|